а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уредувач

мн. уредувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44396
1. Оној што уредува, што доведува во ред нешто.
Англиски: regulator Албански: rregullator
2. уредник
Англиски: editor Албански: redaktor
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК