а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уредување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4317
1. Доведување во ред.
Англиски: arrangement Албански: aranzhim
Примери:
уредување на станот
2. нагласување
Англиски: arrangement Албански: theksoj
Примери:
уредување на некоја работа
3. работење на публикација
Англиски: editing Албански: reduktoj
Примери:
уредување на весник
4. Начин на организација на држава, претпријатие и сл.
Англиски: organisation Албански: organizoj
Примери:
државно уредување