а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уред

мн. уреди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13001
1. канцеларија, биро
Англиски: office Албански: zyrë
Употреба: Архаизам
Примери:
уред за вработување
2. апарат (техничко средство)
Англиски: appliance Албански: aparat
Примери:
електрични уреди
FlexiMac
 менување на македонски глаголи