а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

урма

мн. урми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13641
Вид палма со слатки костенливи плодови.
Латински: Phoenix dactylifera Англиски: date Турски: hurma Албански: hurmë
Употреба: Ботаника , Гастрономија