а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

урне

урнат; урнал; урнав, урна; урнавме
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3647
1. сруши, разори
Англиски: demolish Албански: rrënoj
Примери:
Го урна ѕидот.
2. одрони
Англиски: crumble Албански: shemb
Примери:
Водата го урна тоа парче земја.
3. симне, падне
Англиски: take down Албански: zbres
Примери:
Урни го од коњот.
4. Морално уништи.
Англиски: destroy Албански: rrënoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Твојата критика сосем го урна.
5. собори, сруши
Англиски: down Албански: poshtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја урнаа владата.
Го урнаа стариот систем.
6. собори
Англиски: refute Албански: përgënjeshtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги урна сите негови аргументи.
7. (за чест, углед) наруши
Англиски: ruin Албански: prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ја урна честа.
8. (за цена, вредност) снижи, намали, девалвира
Англиски: reduce Албански: redukim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ја урна цената.
9. (се урне) се сруши, се разори
Англиски: plummet Албански: rrënoj
Примери:
Ѕидот се урна.
10. (се урне) се одрони
Англиски: crumble Албански: rëxoj
Примери:
Ридот се урна.
11. (се урне) се струполи, паѓа
Англиски: crash Албански: përplasje
Примери:
Таванот се урна на нив.
12. (се урне) Нагло се симне.
Англиски: fall Албански: bie
Примери:
Се урна од коњот.
13. (се урне) јурне, полета
Англиски: dash Албански: nxiton
Примери:
Од радост рикна, в поле се урна.
14. (се урне) Се навали, се нафрли на некого.
Англиски: plunge Албански: anoj
Примери:
Се урнаа сите на него.
15. (се урне) излезе, се симне, се спушти
Англиски: come down Албански: bie
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Урни се долу.
16. (се урне) се стркала, падне
Англиски: crash Албански: përplas
Примери:
Се урна долу.
17. (се урне) морално падне, се понижи
Англиски: degrade Албански: përul
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сосем се урна.