а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

урок

мн. уроци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8001
1. (почесто мн.) Суеверие според кое погледот може да предизвика повреда или смрт на тие кон кои е наменето.
Англиски: evil eye Албански: mësysh
Примери:
Убаво дете, да не е за урок.
Да не го фаќаат уроци.
Му бае од уроци.
2. настава, час
Англиски: lesson Албански: mësim
Употреба: Дијалектен збор , Образование
Примери:
Урок по краснопис.