а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

усвитен

Вид збор: Придавка
Ранг: 5633
1. (вжештен) вжарен
Примери:
усвитено железо.
2. (прен. распален) усвитена глава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК