а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

услади

(се) усладило
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31834
(се услади) Најде задоволство или уживање во нешто.
Англиски: enjoy
Употреба: Безлично
Примери:
Премногу му се услади дружбата со убавите девојки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК