а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уследи

уследат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7680
1. Што се случи после нешто.
Англиски: follow Албански: vijon, pason
Примери:
Кај нас уследи продажба на телекомуникациите, па потоа на профитабилните компании.
2. Се јави како резултат на нешто.
Англиски: follow Албански: vijon
Примери:
После првиот потрес уследи пожар.