а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

услови

условат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23185
1. Ограничи со некаков услов, спогодба.
Англиски: condition Албански: kushtëzon
Примери:
Зголемувањето на доходот е условено со предвременото извршување на планот.
2. Определи, предизвика нешто, стане причина на нешто.
Англиски: determine Албански: përcaktoj
Примери:
Потребите на тоа време ја условија значителната концентрација на власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК