а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

усојница

усојници
Вид збор: Именка, женски род
1. Место што не го фаќа сонцето.
Англиски: shadow· Албански: vend nën hije
Примери:
На усојница.
2. Вид отровна змија.
Латински: Vipera ammodytes Англиски: viper Албански: nëpërkë, gjarpër helmues
Употреба: Зоологија
3. Лоша жена.
Албански: grua e keqe, gjarpër
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК