а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уставен

уставна
Вид збор: Придавка
Ранг: 4335
1. Што се однесува на уставот.
Англиски: constitutional
Употреба: Правда
Примери:
Уставните поставки.
Уставен суд.
Уставен закон.
2. Основан на уставот, уреден со уставот.
Англиски: constitutional
Примери:
Уставна монархија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК