а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

устројство

(едн.) устројството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14508
1. Распоред, сооднос на деловите во една целина.
Англиски: arrangement Албански: sistem, rregullim
Примери:
Устројството на машината (конструкција на машина).
2. поредок, организација, уредување
Англиски: order Албански: sistem, rregullim
Примери:
Општествено устројство (општествено уредување).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК