а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утка

мн. утки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8780
1. женка на ут
Латински: Strix Англиски: owl Албански: hut femër
Употреба: Зоологија
Примери:
Живее сама како утка.
(разг.) Му се отворија очите како на утката.
2. За маж или жена: тапоглавец, слепец, глупак, будала.
Англиски: fool Албански: hut, budalla
Употреба: Преносно значење
3. промашување
Англиски: dud Албански: dështim
Употреба: Разговорно