а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

утне

утнат; утни, утнете; утна, утнаа; утнал; утнат; (ќе) утнеше, (ќе) утнеа; (ќе) утнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26097
1. Не погоди, пропушти, не фати.
Англиски: miss Албански: dështoj, nuk qëlloj
Примери:
Ој ти чашо, бу-чашо... јас те тебе утнав/ ти мене ме кутна.
Го утна голот.
2. За птица ут, утка - се огласи специфичен глас.
Албански: huton
Употреба: Зоологија
Примери:
Утката утна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК