а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ут

мн. утови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11360
1. Вид граблива птица.
Латински: Strix Англиски: owl
Употреба: Зоологија
Примери:
(разг.) Му дојде како на утот (неочекувано, без труд).
Чека како утот (чека на готово, ништо не работи).
2. неспособен, несмасен човек
3. Жичен музички инструмент сличен на лаутата.
Англиски: oud Турски: ut
Употреба: Музика и танц