а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

учебник

мн. учебници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5358
Книга која служи за учење.
Англиски: textbook
Употреба: Образование
Примери:
Учебник по математика, физика итн.
Учебнициве се многу тешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК