а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

учен

учени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3324
1. Што знае многу, високо наобразуван.
Англиски: educated
Примери:
учените луѓе
2. навикнат
Англиски: used
Примери:
Учени сме ние и на добро и на лошо.
Тој не е учен на горештина, затоа не верувам дека ќе остане подолго време во Африка.
Моето стадо е учено и без овчар, само си пасе.