а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

факториел

мн. факториели
Вид збор: Именка, машки род
Позитивен, цел број означен со „n!“ чии членови го сочинуваат помножениот природен редослед на броеви од n до 1.
Англиски: factorial
Употреба: Математика
Примери:
Факториел 4 = 4! = 4 x 3 x 2 x 1 = 24
Факториел е математичка операција која се употребува во комбинаториката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК