а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фактор

мн. фактори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3011
1. Движечка сила или еден од условите за некој процес или појава.
Англиски: factor Албански: faktor
Примери:
Се јавува како важен фактор за развитокот.
2. Лице што решава за нешто.
Англиски: decision maker Албански: faktor, vendimmarrës
Примери:
Не сум јас никаков фактор па да можам да ги помогнам.
Раководните фактори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК