а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фактура

мн. фактури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24798
1. Сметка со опис на продадени стоки.
Англиски: invoice Албански: faturë
Употреба: Економија
2. Начин на техниката во уметничко дело; во поезијата - особеностите на градењето на стихот.
Албански: invois
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК