а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фактурист

мн. фактуристи
Вид збор: Именка, машки род
Во стопанско претпријатие - оној што се занимава со праќање или ревизија на фактури.
Англиски: accountant Албански: faturist, llogaritar
Употреба: Економија