а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

факултативен

факултативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 37923
Кој не е задолжителен, кој се и збира по желба.
Англиски: optional
Употреба: Образование
Примери:
Германскиот јазик се учи како факултативен предмет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК