а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

факултативно

Вид збор: Прилог
Ранг: 47563
незадолжително
Англиски: optional
Употреба: Образование
Примери:
Странски јазик се учи факултативно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК