а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

факултет

мн. факултети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2204
Дел од универзитет каде што се изучуваат група сродни дисциплини.
Англиски: faculty Албански: fakultet
Употреба: Образование
Примери:
правен факултет
природно-математички факултет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК