а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фандак

мн. фандаци
Вид збор: Именка, машки род
Стара турска златна монета.
Англиски: gold coin Турски: fındık altını Албански: monedh e vjetër ari
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК