а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фарса

мн. фарси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7151
1. Комедија со лесни ефекти.
Англиски: farce Албански: farsë
Употреба: Книжевен збор , Литература
Примери:
Историјата се повторува еднаш како трагедија а другпат како фарса.
2. Груба, непристојна, невкусна шега.
Англиски: farce Албански: farsë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК