а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фајделив

фајделиви
Вид збор: Придавка
Кој е корисен.
Англиски: useful Турски: faydalı
Употреба: Архаизам , Книжевен збор
Примери:
Фајделива приказна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК