а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фајдеџија

мн. фајдеџии
Вид збор: Именка, машки род
лихвар
Англиски: money lender Турски: faydacı Албански: huadhënës, fajdexhi
Употреба: Економија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК