а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

феминатив

мн. феминативи
Вид збор: Именка, машки род
Именка од женски род што означува суштество исклучиво од женски пол, изведена од именка од машки род.
Англиски: feminative
Употреба: Лингвистика
Примери:
докторка, наставничка, кралица, идиотка
Таа е голема ситничарка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК