а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фер

Вид збор: Придавка
Ранг: 9195
Чесен, праведен, исправен, во ред.
Англиски: fair
Употреба: Неменлив збор
Примери:
фер плеј
фер и демократски избори
Изведенки
фер прил.
Пример: Постапи фер.