а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

филијала

мн. филијали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21046
Оддел, клон на некое големо претпријатие, установа и др.
Англиски: branch Албански: filialë, degë
Употреба: Економија
Примери:
Филијала на Народната банка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК