а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

филозофски

филозофскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4799
1. Што се однесува на филозофија и филозоф.
Англиски: philosophical
Употреба: Филозофија
Примери:
филозофска категорија
Филозофски факултет
2. разумен, мудар
Англиски: reasonable
Употреба: Разговорно
Примери:
Филозофски зборови.
3. теориски, одвлечен
Англиски: theoretical
Примери:
Филозофски размислувања.
4. Што содржи во себе некоја длабока идеја.
Англиски: philosophical
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Филозофска драма.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК