а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

финален

финални
Вид збор: Придавка
Ранг: 14503
1. завршен, краен, конечен
Англиски: final
Примери:
Финален производ.
Финална средба.
2. намерен
Англиски: final
Употреба: Граматика
Примери:
финална реченица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК