а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фирмарина

мн. фирмарини
Вид збор: Именка, женски род
Вид такса што се наплатува од сопственикот на фирма.
Употреба: Економија
Примери:
Градските власти веќе испратиле опомена до сите правни лица кои не ги намириле долговите за данок на имот и за комунална такса, односно фирмарина.
Си ги плати долговите за кирија, плати, пензиско, социјално, греење, струја, вода, ѓубре, фирмарина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК