а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фирма

мн. фирми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1861
1. Трговско или индустриско претпријатие.
Англиски: company Албански: firmë
Употреба: Економија
Примери:
Голема, угледна фирма.
2. Натпис со името на претпријатието.
Англиски: label Албански: emërtim
Употреба: Економија
Примери:
Убава фирма.
3. Надворешен вид, превез.
Англиски: veil Албански: vel
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Под фирмата на љубовта.
Под фирмата на приредба.
Изведенки
фирмичка ж.
мн. фирмички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК