а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фиск

фискот
Вид збор: Именка, машки род
1. државна каса
Латински: fiscus Англиски: Treasury Албански: thesar shetëror
Употреба: Економија
2. Правно лице што е носител на имотните права на државата.
Латински: fiscus Англиски: Treasury Албански: fiskal
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК