а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фишеклак

мн. фишеклаци
Вид збор: Именка, машки род
Кожена торбичка за чување фишеци, фишеклија.
Англиски: cartridge belt Турски: fişeklik
Употреба: Архаизам , Воен термин