а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флексибилен

флексибилна
Вид збор: Придавка
Ранг: 20497
Што може да се прилагоди, адаптира.
Англиски: flexible
Примери:
За идниот состанок јас сум временски флексибилен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК