а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флексија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48315
Промена на наставките при деклинацијата и конјугацијата.
Англиски: inflection
Употреба: Граматика
Примери:
внатрешна флексија
Изведенки
флексиран прид.
флексираниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК