а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флеш

(едн.) флешот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44765
1. Краткотрајна светлина при фотографирање.
Англиски: flash Албански: blic
2. Комбинација на карти во некои игри (покер).
Англиски: flash Албански: flesh
3. куса важна вест
Англиски: flash
Примери:
флеш вести