а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флорист

Види и: флора (ж.)
мн. флористи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со флористика.
Англиски: florist Албански: florist
Употреба: Ботаника
Изведенки
флористка ж.
мн. флористки