а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флота

мн. флоти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18558
1. Сите воени и транспортни бродови на една држава.
Англиски: marine Албански: flotë
Примери:
Британска флота
2. Сите бродови на една држава што пловат по некое море.
Англиски: fleet Албански: flotë
Примери:
Средоземноморската флота
3. Највисока оперативна и организациона единица на воени бродови.
Англиски: navy Албански: marinë, flotë
Употреба: Воен термин
Примери:
воена флота
4. Сите бродови на некоја компанија.
Англиски: fleet Албански: flotë
Употреба: Економија
Примери:
воздушна флота
трговска флота