а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флотила

мн. флотили
Вид збор: Именка, женски род
1. Одред од мали воени бродови што дејствуваат во реки, езера или покрај брег на море.
Англиски: flotilla Албански: flotilje
Употреба: Воен термин
2. Мал одред од бродови со специјална задача.
Англиски: flotilla Албански: flotilje
3. Мала група авиони.
Албански: flotë