а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флуоресценција

(едн.) флуоресценцијата
Вид збор: Именка, женски род
Светкање што настанува при осветлувањето на некои материи и исчезнува веднаш по отстранувањето на светлосните зраци.
Англиски: fluorescence Албански: fluorescencë
Употреба: Физика