а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флуор

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42956
Халоген елемент со атомски број 9, отровен и нагризувачки гас со жолто-кафеава боја и силна карактеристична миризба.
Латински: (F) Англиски: fluorine
Употреба: Хемија