а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фоаје

мн. фоајеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16120
Во театар, кино, концертна сала - просторија во која се задржува публиката пред претставата и за време на паузите.
Англиски: foyer Француски: foyer
Употреба: Архитектура и градба