а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фоб

Вид збор: Суфикс
Втор составен дел на некои сложенки со значење: противник на нешто, кој мрази нешто.
Англиски: phob
Примери:
Англофоб, женофоб.