а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фодулштина

(едн.) фодулштината
Вид збор: Именка, женски род
1. гордост
Англиски: pride Албански: krenari, fodullëk
Употреба: Разговорно
2. надуеност, надменост
Англиски: vanity Албански: kotësi, kreni
Употреба: Разговорно