а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фокален

Види и: фокус (м.)
фокална
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на фокус.
Англиски: focal Албански: fokale, vatrore
Употреба: Физика
Примери:
Фокална линија.